Poczytalnia

Dlaczego lepiej skorzystać z pomocy psychoterapeuty, niż próbować poradzić sobie samemu?

Opublikowano: 2 grudnia 2021

Kiedy problemy w pracy, w szkole czy w związku zaczynają spędzać sen z powiek, warto poszukać kogoś, kto pomoże się z nimi uporać. Nie zawsze można podzielić się swoimi obawami, lękami czy wątpliwościami z rodziną albo z przyjaciółmi. Czasami wskazana jest pomoc psychoterapeuty - osoby neutralnej, niezaangażowanej emocjonalnie i dysponującej wiedzą psychologiczną, która może pomóc dostrzec takie rozwiązania, jakich nikt z najbliższego otoczenia nie widzi.

 

Problemy w pracy, w szkole, życiu osobistym…

Każdy z nas styka się codziennie z różnymi trudnościami. Niektóre z nich można rozwiązać szybko, podejmując decyzje samodzielnie lub radząc się partnera, przyjaciela, czy rodziców. Kiedy jednak problemy zaczynają przytłaczać, prowadzą do bezsenności, poczucia bezradności lub wywołują paraliżujący lęk czy nawet myśli samobójcze, pomoc psychoterapeuty bywa nie do przecenienia.

terapia dla młodzieżyDo psychoterapeuty można udać się zawsze, kiedy pojawia się potrzeba rozmowy. Psychoterapia polecana jest osobom uzależnionym od substancji psychoaktywnych, urządzeń cyfrowych czy hazardu oraz cierpiącym z powodu depresji, zaburzeń odżywiania i lęków. Angażowanie się w toksyczne związki, wybuchy złości, agresja, problemy w nauce czy w kontaktach społecznych także powinny być motywacją do odwiedzenia psychoterapeuty.

Psychoterapia ma na celu usunięcie przykrych stanów emocjonalnych oraz poczucia lęku i bezradności. Dzięki niej można zrozumieć swoje uczucia i zachowania, nauczyć się kontroli nad swoim życiem. To jednak zawsze długa, żmudna praca, która wymaga zaangażowania.

Do psychoterapeuty można udać się samodzielnie (psychoterapia indywidualna) lub z partnerem (terapia dla par), kiedy pojawia się kryzys w związku. Zainteresowaniem cieszy się także terapia dla młodzieży, ponieważ osoby w każdym wieku mogą czuć się zagubione i szukać profesjonalnej pomocy.

 

Jak wygląda spotkanie z psychologiem?

poradnia psychologiczna WarszawaSytuacja nieznana, nowa i niepewna budzi największe lęki, dlatego pierwsza wizyta u psychologa jest często najtrudniejsza. Pierwsze 2-3 spotkania to zwykle konsultacje, podczas których z każdej ze stron pada wiele pytań. Psycholog pyta klienta o to, z jakim problemem przychodzi, jakie objawy budzą jego niepokój, jak problem wpływa na życie i jak sobie z nim radzi oraz jakie są oczekiwania wobec psychologa i całej terapii. Mogą paść pytania o przeszłość, także tę bardzo odległą. To dla psychologa okazja do poznania klienta, a dla szukającego pomocy możliwość przyjrzenia się pracy wybranego terapeuty. Warto pamiętać, że terapeuta musi budzić zaufanie, dlatego czasami poszukiwania odpowiedniej osoby mogą nie skończyć się na pierwszym spotkaniu.

 

Gdzie znaleźć odpowiedniego psychoterapeutę?

Nie trzeba szukać poradni psychologicznej w Warszawie, by znaleźć odpowiedniego psychoterapeutę. Gabinet psychoterapii w Legionowie k. Warszawy prowadzi terapię indywidualną osób dorosłych oraz młodzieży, jak również psychoterapię par i małżeństw. Warto przełamać swoje lęki i umówić się na pierwszą wizytę, by porozmawiać o swoich problemach i razem z psychoterapeutą podjąć pracę ukierunkowaną na poprawę swojego samopoczucia i relacji.