Poczytalnia

Dlaczego warto rozmawiać o problemach w związku?

Opublikowano: 21 kwietnia 2022

Będąc w związku trzeba rozmawiać. Nie tylko o problemach, bo te bardzo często pojawiają się właśnie jako konsekwencja braku komunikacji. Głębokie i szczere rozmowy wzbogacają relacje, ułatwiają budowanie bliskości i podtrzymywanie zainteresowania drugą osobą. Rozmawianie o problemach i podejmowanie prób ich rozwiązania to zatem inwestycja w satysfakcjonujący związek.

O jakich problemach można rozmawiać z partnerką lub partnerem?

Odpowiedź jest prosta – o wszystkich. Szczerość, otwartość, bliskość i zaufanie to filary satysfakcjonującego związku. Jeśli więc czujesz, że borykasz się z problemami, o których nie potrafisz lub wręcz nie chcesz porozmawiać ze swoją partnerką lub partnerem – zastanów się, dlaczego tak się dzieje?

Być może jesteście na początku swojej wspólnej drogi i dopiero budujecie relację? Wówczas możecie dać sobie trochę czasu na zbudowanie bliskości i poczucia bezpieczeństwa, które pozwolą Wam swobodnie porozmawiać. Nie zwlekajcie jednak, jeśli problemy dotyczą samej relacji!

Jesteście w związku z kilkunastoletnim lub kilkudziesięcioletnim stażem i macie poczucie, że parter lub partnerka powinni wszystkiego się domyślić? To błąd! Klątwa wiedzy to jedno ze skrzywień poznawczych polegające na tym, że posiadając pewną wiedzę, nie jesteśmy w stanie wyobrazić sobie, że druga osoba może jej nie mieć. To przekonanie jest zresztą wskazywane przez psychologów jako jedna z najczęściej występujących przeszkód w relacjach między partnerami.

Jak rozmawiać o problemach?

Przede wszystkim spokojnie i rzeczowo, w maksymalnie komfortowych dla obojga partnerów warunkach i w czasie, w którym możecie się skupić wyłącznie na rozmowie.

Oto najważniejsze zasady dobrej komunikacji, które warto zastosować również podczas rozmów o problemach.

  • Skupcie się na rozmowie tu i teraz – odłóżcie i wyciszcie telefony, wyłączcie telewizor, zadbajcie o to, by nikt Wam nie przeszkadzał.
  • Panujcie nad emocjami i pilnujcie kultury języka – to czas na konkretną rozmowę, a nie obrzucanie się pretensjami czy eksponowanie swojej wściekłości lub rozżalenia.
  • Prowadźcie dialog, a nie monolog – to nie czas na przemowy, ale żywą rozmowę, czyli uważne i aktywne słuchanie, zadawanie otwartych pytań oraz reagowanie na argumenty interlokutora.
  • Unikajcie wzajemnego oceniania się – mówicie o swoich odczuciach w odniesieniu do konkretnych zachowań czy sytuacji.
  • Skupcie się na problemie, który chcecie rozwiązać – poruszanie zbyt wielu wątków w ogóle nie związanych z tematem może sprawić, że zamiast przeanalizować problem i zbliżyć się do jego rozwiązania, zaostrzycie konflikt.
  • Dążcie do celu – rozmowa o problemach powinna służyć ich omówieniu, przeanalizowaniu oraz rozwiązaniu w dowolny, pasujący Wam obojgu sposób (np. poprzez zawarcie kompromisu czy wypracowanie wspólnego stanowiska).

Wsparciem dla Waszego związku może być terapia dla par. Profesjonalna psychoterapia par to nie tylko gwarancja optymalnych warunków do rzeczowej rozmowy, ale również dostęp do narzędzi, dzięki którym łatwiej będzie Wam dojść do porozumienia i rozwiązać ewentualne problemy. 

toa-heftiba-YHRBNS8xDwY-unsplash (1).jpgfot. Toa Heftiba / unsplash.com

Do czego może doprowadzić brak rozmowy?

Brak rozmowy w związku to jeden z najistotniejszych sygnałów ostrzegawczych, które mogą pojawić się na horyzoncie Waszej relacji. Unikanie rozmów lub ograniczanie ich wyłącznie do wymiany komunikatów na temat bieżących spraw może w krótszej lub dłuższej perspektywie doprowadzić do znaczącego pogorszenia się jakości relacji, a nawet rozpadu związku.

Nie rozmawiając z partnerką/parterem nie aktualizujemy wiedzy o drugiej osobie. Bazowanie na przekonaniu, że przecież doskonale się znacie, dość szybko okazuje się niewystarczające. Każdy człowiek i każdy związek zmieniają się i ewoluują. Wyłącznie szczere, głębokie, pełne otwartości i życzliwego zainteresowania rozmowy pozwalają być na bieżąco z tym, co myśli i czuje druga osoba.

Unikanie rozmów o problemach sprawia dodatkowo, że te zaczynają się nawarstwiać i przytłaczać swoim ciężarem. Każdy zbędny dzień zwłoki w poruszeniu trudnego tematu w związku oddala Was od siebie, budując mur, za którym każde z Was może czuć się osamotnione. To może być najlepszy moment, by skorzystać z profesjonalnej terapii dla par.

Zdjęcie główne artykułu: Josh Felise / unsplash.com